JUBILEUSZ OSP W DRATOWIE

Utworzono dnia 18.09.2019

W minioną sobotę -14 września miało miejsce bardzo ważne dla społeczności lokalnej wydarzenie. Ochotnicza Straż Pożarna w Dratowie obchodziła swoje 90-cio lecie. Uroczystość rozpoczęła msza święta w Kościele Parafialnym w Rogóźnie, następnie uroczystym przemarszem przez Dratów przy akompaniamencie orkiestry strażacy ze sztandarami z okolicznych OSP oraz MDSP, a także poczet sztandarowy SP w Dratowie przeszli pod Strażnicę. W uroczystościach brało udział wielu gości w tym m.in. Pani Dyrektor naszej szkoły,  Proboszcz parafii Rogóźno, Wójt Gminy Ludwin, Wojewoda lubelski, Lubelski Komendant PSP, delegacja zaprzyjaźnionego węgierskiego miasta Teglas,  Komendanci okolicznych OSP, przedstawiciele władz powiatu, sponsorzy. Szczególnym momentem dla OSP było nadanie sztandaru oraz odznaczeń dla zasłużonych strażaków, w tym także medalu uznania z rąk Wojewody Przemysława Czarnka.

Jubileuszowi towarzyszył Festyn Rodzinny ph. „Integracja społeczności lokalnej poprzez poznanie tożsamości historycznej i kulturalnej mieszkańców wsi Dratów” który odbył się na boisku szkolnym. Bogaty program imprezy zawierał: występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dratowie (występy wokalno-recytatorskie klasy V, oraz polonez  w wykonaniu uczniów klas V-VIII), występ Klubu Seniora z Ludwina, występ zespołu „Maciejowa Kapela”, występ zespołu „Gdzie diabeł nie może”, zabawa taneczna z zespołem muzycznym BROKAT. Dodatkowymi atrakcjami był pokaz rekwizytów i dawnych strojów utożsamianych z wsią Dratów, warsztaty rękodzieła ludowego, degustacja przygotowanych potraw przez Koło Gospodyń Wiejskich z Dratowa, grill,  dmuchańce oraz animacje dla dzieci. Międzyczasie na ekranie telebimu można było zobaczyć prezentację historycznych fotografii związanych z Dratowem i OSP.

Organizatorami uroczystości oraz festynu była Ochotnicza Straż Pożarna w Dratowie, jednak pomoc płynęła zarówno od mieszkańców wsi, a także od całej społeczności szkolnej.

Dzieci do części artystycznej przygotowały p. A. Andrzejewska i p. B. Oleszek, opiekunami szkolnego pocztu sztandarowego (w składzie: Aleksandra Zalewska, Szymon Wasilewski, Hanna Skrzypczak, Bartłomiej Drewniak,  Izabela Tryk, Karolina  Włodarczyk) były: p. A. Gregorowicz i p. E. Czuchaj.

(tekst i foto.: E. Gregorowicz)

Utworzono dnia 18.09.2019, 21:01

Październik 2019