SZKOŁA PODSTAWOWA W DRATOWIE im. Jana Brzechwy

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Utworzono dnia 08.12.2021

Państwowy Powiatowy  Inspektor Sanitarny w Łęcznej informuje o organizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia jesiennej akcji antytytoniowej trwającej w m-cach  listopad - grudzień.

Światowy Dzień Rzucania Palenia  w Polsce organizowany jest od 1991 roku  i  ma na celu zaangażowanie jak największej liczby osób i instytucji do działań związanych z kształtowaniem postaw zdrowotnych społeczeństwa, ochronę małych dzieci przed biernym paleniem, edukację Polaków na temat szkodliwości palenia tytoniu, skutków zdrowotnych, ekonomicznych i socjalnych, powiększenia liczby osób, które rozstały się    z nałogiem palenia tytoniu.

Polska jest krajem, w którym palenie tytoniu od lat stanowi jedną z najczęstszych przyczyn utraty zdrowia. Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne (głównie schorzenia układu krążenia, oddechowego, nowotwory), zaostrza przebieg wielu schorzeń, np. takich jak: łuszczyca, trądzik młodzieńczy, przyspiesza występowanie zmarszczek.. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę palącą, ale również jej bliskich. Wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę w tym samym pomieszczeniu jest szczególnie niebezpieczne, gdyż boczny strumień dymu zawiera znacznie więcej nikotyny, tlenku węgla       i innych niebezpiecznych związków („bierne palenie”). Bierne palenie  podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie zachorowania na raka krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego Poza konsekwencjami zdrowotnymi, bardzo dotkliwe są także konsekwencje ekonomiczne i społeczne.

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne. E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

Wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o włączenie się środowisk szkolnych  w edukacje na temat skutków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych palenia tytoniu poprzez działania  promujące zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia.

W załączeniu materiały informacyjno-edukacyjne:  prezentacja dot. szkodliwości palenia tytoniu „Nie daj sobie zatruć życia” oraz prezentacja „Stop uzależnieniom”, ulotki.

ZAŁĄCZNIKI:

Sb