BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH!

Utworzono dnia 16.01.2023

Ferie zimowe to wymarzony przez uczniów czas wypoczynku, zabaw na śniegu i lodzie, a także czas na swobodne zabawy.  Musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, by wszyscy uczniowie szczęśliwie, wypoczęci wrócili do swych domów. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest priorytetem, zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.  Pamiętajmy, że podstawą wszelkich zabaw musi być rozwaga i zdrowy rozsądek!

W związku z rozpoczynającymi się feriami w województwie lubelskim, w dniu 12 stycznia b.r., w naszej szkole odbyło się spotkanie wszystkich uczniów i dzieci z oddziałów przedszkolnych z komendantem OSP Ludwin- Jarosławem Jankiem, który w bardzo  interesujący sposób przypomniał o zagrożeniach, jakie czyhają na nas podczas zimowych zabaw. Przedstawił przykłady akcji ratowniczych z udziałem strażaków, zademonstrował i opowiedział o  wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu ratowniczego, co jeszcze bardziej wpłynęło na wyobraźnię uczniów.

Przypomniał zasady korzystania z numerów alarmowych, wzywania i udzielania pierwszej pomocy, a także zasady bezpieczeństwa związane z zabawami na śniegu i lodzie:

Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu;

Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;

Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;

Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;

Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;

Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;

Pamiętaj o bezpieczeństwie własnym i innych!

Bezpieczne ferie

Utworzono dnia 16.01.2023, 13:29