BEZPIECZNE WAKACJE

Utworzono dnia 23.06.2021

W związku ze zbliżającymi się okresem wakacyjnym zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat bezpiecznego spędzania wakacji.

Jest to dla dzieci i młodzieży czas zabawy i nowych wrażeń. Gdziekolwiek odpoczywamy, powinniśmy to robić mądrze i rozważnie. Podczas dwóch miesięcy spędzanych w poczuciu wolności od szkolnego obowiązku na dzieci czyha wiele niebezpieczeństw. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.

Przedstawiamy Wam najważniejsze zasady spędzania bezpiecznie czasu wolnego.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

1. Wakacje w górach

– Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję, a także dużą wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie.

– Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.

– Nie należy wyruszać w góry bez opieki dorosłych.

– Trzeba pamiętać, że pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko.

– Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, należy zapamiętać numer alarmowy GOPR.

2. Wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką

Zasady bezpiecznej kąpieli

– Woda jest rozkoszą w upał, ale korzystaj z niej tylko w obecności rodziców lub opiekunów.

– Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.

– Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Zanim wejdziesz do niestrzeżonych zbiorników dorośli każdorazowo powinni sprawdzić głębokość i strukturę dna.

– Przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

– Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).

– Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

– Nie wbiegaj rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody opryskaj nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.

– Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych i tylko pod opieką dorosłych

– Nie skacz nigdy do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.

– Nie baw się zanurzając innych pod wodę, spychanie do wody z pomostów, z materacy. To niebezpieczne!

– Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

– Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny.

– Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.

– Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo.

– Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

3. Wakacje w domu

Zabawa

– Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw.

– Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach.

– Nie baw się chemikaliami, materiałami łatwopalnymi.

– Bez konsultacji z opiekunami nie zażywaj żadnych leków.

–Zawsze uważaj na elektryczność i gaz.

–Bądź odpowiedzialny. Staraj się przewidzieć możliwe konsekwencje twoich zachowań.

Obcy puka do Twoich drzwi

– Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź, kto to. Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie otwieraj drzwi!!!

– Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów!

WAŻNE TELEFONY

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych

997 – telefon alarmowy Policji

998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej

999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego

601 100 100 – telefon alarmowy WOPR

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu

– Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.

– Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne.

– Pamiętaj, aby nawadniać organizm, pij dużo wody.

– Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.

– Chroń się w cieniu w godzinach południowych.

– Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

– Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.

– W czasie jazdy używaj kasku.

– Pamiętaj o noszeniu elementów odblaskowych.

– Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.

– W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.

– Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.

– Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.

– Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.

– Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.

– Nigdy nie ścinaj zakrętów.

– W czasie jazdy zawsze uważaj!

Zachęcamy również do przeczytania poradnika znajdującego się w załączniku "Bezpieczne wakacje, czyli jak wypoczywać z głową".

Cudownych, niezapomnianych, pełnych wrażeń, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji!

ZAŁĄCZNIKI: