Projekt czynnej ochrony sów.

Utworzono dnia 24.02.2021

Projekt czynnej ochrony rzadkich synantropijnych gatunków sów.

Fundacja Dla Przyrody  wspólnie z LW Bogdanka S.A. prowadzi projekt czynnej ochrony rzadkich synantropijnych gatunków sów.  Jest  to organizacja pozarządowa, której głównym założeniem jest pokazywanie piękna Lubelszczyzny poprzez walory przyrodnicze oraz czynną ochronę zagrożonych gatunków.

Celem projektu jest stworzenie bezpiecznych miejsc lęgowych dla rzadkich i ginących gatunków sów, które występują w sąsiedztwie człowieka.

W ramach realizacji działań powyższego projektu, na terenie ogrodu szkolnego Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie,  została zawieszona budka lęgowa, z nadzieją, iż właśnie na naszym terenie zamieszka sowa pójdźka, gatunek zagrożony wyginięciem.

19 lutego 2021 roku uczniowie klas I-III, z zachowaniem wytycznych reżimu sanitarnego, uczestniczyli w spotkaniu  edukacyjnym prowadzonym przez pracowników  Fundacja Dla Przyrody.

Akcja edukacyjna przeprowadzona w szkole miała na celu przybliżenie uczniom informacji na temat trybu życia, zwyczajów i wyglądu sów, a także uświadomienie ,  z jakimi problemami borykają się te ptaki na skutek gospodarczej  działalności człowieka.

Sowy są jedną z najbardziej zagrożonych grup zwierząt w naszym kraju. W ostatnich latach w Polsce obserwujemy dramatyczny spadek liczebności sów żyjących w budynkach. Podstawowym problemem, z którym borykają się te nocne ptaki jest brak lub niedobór miejsc do założenia lęgu.

Uczniowie z dużym zaciekawieniem  słuchali ciekawostek o życiu tych nocnych ptaków, brali udział w dyskusjach na temat ich trybu życia. Z  ochotą odpowiadali na zadawane pytania. Na zakończenie spotkania  odbył się krótki quiz i losowanie nagród dla najbardziej aktywnych uczestników. Wszyscy uczniowie klas I-III, otrzymali materiały edukacyjne w postaci zakładki, książeczki o sowach i kalendarza.

Na zakończenie, ważnego dla całej społeczności szkoły  wydarzenia,  uczniowie udali się na dwór, by obserwować montaż budki lęgowej na drzewie znajdującym się w ogrodzie szkolnym. Podziwiali odwagę zaangażowanych osób, pracowników fundacji.

Z  nadzieją, że podjęte działania przyniosą zakładane efekty -zagnieżdżenie się sowy pójdźki  powrócili do szkoły, by w przyszłości bacznie obserwować otaczający świat przyrody.

zam.  R.M.

Program ochrony sów