SPOTKANIE INTEGRACYJNE UCZNIÓW KLAS III W ZAŁUCZU STARYM

Utworzono dnia 17.05.2023

16 maja 2023r. uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawcą R. Mazurek uczestniczyli w Spotkaniu Integracyjnym klas III na terenie Poleskiego Parku Narodowego w Załuczu Starym „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”, którego organizatorem były: Szkoła Podstawowa im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu oraz Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie.

Celem imprezy było: zainteresowanie uczniów środowiskiem przyrodniczym- poznawanie osobliwości Poleskiego Parku Narodowego, kształtowanie nawyków proekologicznych, aktywne spędzanie wolnego czasu, umiejętność obserwowania i dostrzegania piękna otaczającej przyrody, a także integracja uczniów i nauczycieli powiatu łęczyńskiego.

Organizatorzy już na wstępie zachęcali do odwiedzania z rodzicami terenów Poleskiego Parku Narodowego, podkreślali, jak duże znaczenie dla człowieka ma poznawanie bliskiej okolicy, dostrzeganie piękna otaczającej nas przyrody. Pogoda na szczęście okazała się łaskawa i umożliwiła w pełni realizację zamierzonych celów. Promienie słońca dodawały energii uczniom do wykonywania przygotowanych zadań.  Po powitaniu przybyłych uczestników, uczniowie zostali podzieleni na grupy i przydzieleni do opiekunów- pracowników Poleskiego Parku Narodowego. Pierwszym zadaniem było odszukanie  kopert przez poszczególne grupy i rozwiązanie łamigłówek. Następnie zwiedzali Muzeum PPN, gdzie  przewodnicy opowiadali o różnych gatunkach zwierząt żyjących na terenie parku, poznawali przedmioty i narzędzia codziennej pracy mieszkańców, oglądali zwierzęta przebywające w  „Azylu dla zwierząt”. Kolejną przygotowaną atrakcją było zwiedzanie ścieżki przyrodniczej „Spławy”, gdzie przewodnik wskazywał na konieczność zachowania właściwej postawy, zwracał uwagę uczniów na istotne elementy otaczającej przyrody oraz umiejętność dostrzegania piękna.  W trakcie pracy w grupach,  uczniowie mieli za zadanie sporządzać notatki poprzez udzielanie odpowiedzi na przygotowane pytania. Po krótkiej wyprawie, oczekiwanym elementem spotkania okazało się ognisko i pieczenie kiełbasek. Był to również czas zabawy, rozmowy i nawiązywania kontaktów z uczniami innych szkół. Nie zabrakło elementu proekologicznego, by po wspólnym posiłku pozostawić porządek i zadbać o czystość otoczenia, co uczniowie uczynili bardzo sprawnie. Na zakończenie spotkania organizatorzy podsumowali osiągnięcia wszystkich grup, doceniając ich zaangażowanie i ciekawość poznawczą. Dziękując sponsorom, wręczyli poszczególnym placówkom przygotowane upominki. Po sesji zdjęciowej, zakupie pamiątek, uczniowie bogatsi w wiedzę przyrodniczą, w wyśmienitych nastrojach, udali się w drogę powrotną do swoich szkół.

zam. R.M.

SPOTKANIE INTEGRACYJNE UCZNIÓW KLAS III W ZAŁUCZU STARYM- POLESKI PARK NARODOWY