Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
SZKOŁA PODSTAWOWA W DRATOWIE im. Jana Brzechwy

WYCIECZKA DO KRAKOWA

Utworzono dnia 13.11.2022

W dniach 07 – 08.11.2022r. uczniowie klas V – VIII uczestniczyli w dwudniowej wycieczce zorganizowanej dzięki wsparciu finansowym na realizację zadania w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Poznaj Polskę". Wycieczka ta miała na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego, umożliwienie poznawania miast Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Wyjazd zorganizowany  został we współpracy z Biurem Turystycznym  TAIRON -WYCIECZKI.

Tym razem 45 uczniów pod opieką p. Eweliny Czuchaj, Agnieszki Andrzejewskiej, Kingi Suprowicz i Agnieszki Macuby odwiedziło Kraków i Kopalnię Soli w Wieliczce.

Pierwszego dnia pogoda nam sprzyjała. Przeszliśmy spacerem na Rynek Główny przez Planty - park miejski. Następnie zwiedzaliśmy Podziemia Rynku, czyli znajdujący się pod powierzchnią Rynku pomiędzy Sukiennicami, a kościołem Mariackim, na głębokości kilku metrów prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa.

Spacerując podziemnym szlakiem turystycznym Śladem europejskiej tożsamości Krakowa, poczuliśmy atmosferę panującą niegdyś na średniowiecznym rynku. Dzięki opowieściom przewodnika poznaliśmy związki, jakie łączyły dawną polską stolicę z najważniejszymi ośrodkami handlu i kultury w średniowiecznej Europie. Na przestrzeni wieków poziom krakowskiego rynku bardzo się podniósł, zatem po zejściu do podziemi przenieśliśmy się o kilka setek lat wstecz, aż do czasów sprzed lokacji miasta w 1257 roku. Mogliśmy oglądać odsłonięte fundamenty chat z przełomu XII i XIII wieku, ceglane mury dawnych budowli, oryginalne, wydobyte podczas wykopalisk przedmioty czy rekonstrukcje rzemieślniczych warsztatów, a także nowoczesne multimedia.  

Na zakończenie naszej podziemnej wędrówki każdy chętny mógł samodzielnie wybić pamiątkową monetę za pomocą młota.

W dalszej kolejności, w obecności przewodnika zwiedzaliśmy Kopalnię soli w Wieliczce. W trakcie spaceru zostaliśmy zapoznani z dziejami Kopalni od czasów legendarnych do chwil nam współczesnych, odkrywając przy tym solny labirynt podziemnych korytarzy, który pełen jest niezapomnianych opowieści. Podziwialiśmy niespotykane na powierzchni krajobrazy, np. solankowe jeziora oraz przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane  w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. 

W godzinach wieczornych dotarliśmy do Dworku Emilii w Tomaszkowicach, gdzie było nasze miejsce noclegowe.

Następnego dnia wypoczęci i w dobrych humorach wyruszyliśmy zwiedzać kolejne ciekawe miejsca w Krakowie. Tym razem spacer po Krakowie zaczęliśmy od pomnika Smoka Wawelskiego – legendarnej postaci, która do dziś stanowi symbol zabytkowego miasta Polski. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy Nowy Skarbiec Koronny na Wawelu, który nawiązuje do mieszczących się tu dawniej dwóch historycznych instytucji: Skarbca oraz Archiwum Koronnego. W skarbcu znajdują się pojedyncze zabytki staropolskiego Skarbca Koronnego, precjoza z królewskich i książęcych skarbców (m.in. Sobieskiego, Radziwiłłów, Sapiehów, Potockich), pamiątki po sławnych Polakach – monarchach, arystokratach i przywódcach, a także oznaki wysokich dystynkcji, dary dyplomatyczne i trofea. Podziwialiśmy pokaźny zestaw klejnotów oraz wytwarzanych na specjalne zamówienia od XV do XVIII wieku naczyń paradnych ze srebra i złota.

W dalszej kolejności wysłuchaliśmy hejnału granego z wyższej wieży kościoła Mariackiego, po którym uczniowie mogli zakupić pamiątki w słynnych Sukiennicach oraz pospacerować po Rynku Głównym.

Naszą krakowską wycieczkę zakończyliśmy w Żywym Muzeum Obwarzanka, w którym uczniowie zapoznali się z historią i tradycją wypieku obwarzanka.  Dowiedzieli się, która królowa się nim zajadała i dlaczego nie należy mylić go z preclem. Odkryli wszystkie jego tajemnice i poznali unikatowy proces jego produkcji. Dowiedzieli się również jak rozpoznać tradycyjny wypiek. Bardzo ciekawym doświadczeniem dla uczniów było własnoręczne wykonanie obwarzanka, który został obwarzony, czyli zanurzony we wrzącej wodzie a następnie upieczony. Uczniowie otrzymali Dyplom Czeladnika Obwarzankowego i upieczonego obwarzanka.

Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do domu.

 

Kraków

Utworzono dnia 13.11.2022, 16:29

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 133

W poprzednim tygodniu: 306

W tym miesiącu: 1124

W poprzednim miesiącu: 972

Wszystkich: 92433