WYCIECZKA NA ROZTOCZE W RAMACH PROGRAMU „POZNAJ POLSKĘ”

Utworzono dnia 15.06.2022

6 czerwca  2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Dratowie  udali się na dwudniową wycieczkę na Roztocze pod opieką nauczycieli p. K. Bagnosz - Łepeckiej, p. A. Macuby, p. A. Andrzejewskiej. Wyjazd był współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Dzień 1
Wyjazd z Dratowa o 8.00.

Zwiedzanie Zwierzyńca uczniowie wraz z opiekunami rozpoczęli od  spaceru po miasteczku do Pałacu  Plenipotenta i „kościoła  na wodzie”. Kościół pw. św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu potocznie zwany „ na wyspie” jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Zwierzyńca i całego Roztocza. Na piaszczystym wzniesieniu w zabytkowej części Zwierzyńca znajduje się piękna, drewniana willa w stylu uzdrowiskowym to Pałac Plenipotenta. Został wybudowany w latach 1889-1890 r. jako siedziba Zarządcy Ordynacji Zamojskiej, który w imieniu ordynata zarządzał lasami.
   Dodatkowym punktem programu wycieczki było przejście nad „Stawy Echo” , gdzie można było zobaczyć unikalne i słynne odkryte korzenie drzew iglastych oraz zobaczyć konika polskiego, który żyje w naturalnym środowisku.

Zwiedzanie Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu. Na miejscu czekał na nas syn założyciela muzeum, pan Edmund Sitek, który był naszym przewodnikiem. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli muzealne eksponaty.

Dzień 2

Kolejnym etapem wycieczki był Susiec. Tam powędrowaliśmy Szlakiem Szumów nad Tanwią.

Później udaliśmy się do Hamerni, gdzie zobaczyliśmy ruiny papierni i rezerwat przyrody „Czartowe Pole". W 1958 roku koło Hamerni na powierzchni 64 ha stworzono rezerwat, którego zadaniem jest ochrona przepływającej przez ten teren rzeki Sopot.

Przejazd do Zamościa,  uczniowie obejrzeli  wystawę multimedialną o historii Twierdzy Zamość w Prochowni (Oddział Muzeum Zamojskiego). Uczniowie zwiedzali zabytki renesansowej architektury Zamościa, zapoznali się z postacią hetmana Jana Zamojskiego oraz poznali elementy twierdzy obronnej , którą dawniej było miasto.

Wycieczka stanowiła też okazję do integracji uczniów. Wyjazd na Roztocze okazał się wspaniałym przeżyciem dla wszystkich jego uczestników. Pełni wrażeń oraz zdobytej wiedzy szczęśliwie wróciliśmy do domu.

Wycieczka na Roztocze

Utworzono dnia 21.06.2022, 21:06