ZABAWA ANDRZEJKOWA

Utworzono dnia 27.11.2022

24 listopada w naszej szkole  odbyła się zabawa andrzejkowa z podziałem na 2 grupy: młodszą – dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III oraz  grupa starsza- klasy IV-VIII.

Pochodzenie andrzejkowej nocy, kojarzone jest z imieniem świętego Andrzeja. Wigilia świętego Andrzeja, jest sygnałem dla chrześcijańskiego świata, że czas szykować się do adwentu. Tym samym, noc poprzedzająca to wydarzenie nazywana andrzejkami, jest doskonałą okazją do ostatnich wesołych i hucznych zabaw.

Andrzejki są doskonałą okazją, by wspomnieć dawne tradycje i obyczaje, związane ze świętem wróżb i starej magii. Wierzono, że noc andrzejkowa posiada nie tylko moc, by zerknąć w przyszłość. Podczas jej trwania, budziły się do życia przeróżne, czasem przerażające istoty. Do spragnionych miłości młodych ludzi mógł przyjść demon, a nawet sam diabeł. Dla najmłodszych ludzi może to być niezwykła przygoda i okazja do podróży w fantastyczny świat,  pełen radości, tajemniczości, a nade wszystko fajnej zabawy.

Kiedy wieczór andrzejkowy

rzuci na nas swoje czary,

wróżbie wierzyć jest gotowy,

każdy nawet niedowiarek.

W ostatnim dniu listopada,

powróżyć sobie wypada,

powróżyć czymkolwiek, warto;

wyciągniętą z talii kartą,

butami, stopionym woskiem,

by przyszłość poznać choć troszkę.

Wyśmienita jest zabawa,

Andrzejkowa we wróżenie,

trzeba jednak ją traktować

z lekkim oka przymrużeniem.

Nad przebiegiem zabawy andrzejkowej czuwali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Zapewnili nie tylko oprawę muzyczną. Przygotowali również różne wróżby, by poczuć magię andrzejkowych zabaw. Wychowawcy  wraz z rodzicami zadbali o  poczęstunek w poszczególnych klasach, by dzień ten upłyną w wyjątkowej, radosnej atmosferze. Po czasie licznych ograniczeń (w związku z pandemią), dyskoteka andrzejkowa okazała się świetną okazją do wspólnej  zabawy, integracji uczniów z różnych klas, a także poznawania i kultywowania  polskich tradycji.

zam. R.M.

Zabawa andrzejkowa