DZIEŃ ZIEMI

Utworzono dnia 26.04.2024

22 kwietnia to Święto Ziemi. Jest to dzień, który jednoczy myśli ludzi na całym świecie wokół naszej planety. Od dawien dawna naukowcy poszukują śladów życia w kosmosie. Jak dotąd nie znaleźli ich nigdzie poza naszą planetą. Prawdopodobnie rzadko zastanawiamy się nad tym, ile mamy do zawdzięczenia naszej Ziemi. Bez lasów i bez tlenu nie moglibyśmy oddychać. Bez gleby nie moglibyśmy jeść. Bez deszczu i rzek nie moglibyśmy pić. Na Ziemi możemy robić coś, czego nie moglibyśmy robić na innych planetach – możemy żyć.

Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory wszedł on na stałe do harmonogramu imprez w niemal wszystkich krajach świata. W Polsce ten dzień świętujemy od 1990 roku.

Dzień Ziemi w naszej szkole nieodzownie związany jest z ekopracownią „Krasnalowy zielony zakątek”, w której przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły podnoszą swoją świadomość ekologiczną, rozwijają wrażliwość na problemy środowiska, zwiększają wiedzę w zakresie bioróżnorodności organizmów na Ziemi, promują ochronę środowiska naturalnego, podejmują liczne działania proekologiczne oraz uczą się szacunku dla otaczającego nas świata przyrody na naszej Ziemi.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych: 3,4-latki („Krasnale”) oraz 5,6-latki („Pszczółki”) wraz ze starszymi uczennicami z kl. V i VII przygotowali z okazji Dnia Ziemi akademię dla całej społeczności szkolnej w postaci wierszy i piosenek o naszej Ziemi, jej pięknie, konieczności dbania o nią za to, co od niej otrzymujemy oraz o zagrożeniach, jakie człowiek powoduje względem Ziemi. Zależy nam, aby przedszkolaki od najmłodszych lat oraz wszyscy uczniowie nabywali takie postawy i podejmowali takie działania w codziennym życiu, które pozwolą na wychowanie i wykształcenie człowieka odpowiedzialnego za zasoby przyrody. Pani Dyrektor- Katarzyna Hałas podziękowała dzieciom za piękny występ oraz paniom za przygotowanie i organizację tego wydarzenia. Stwierdziła, że wszyscy mają dużą wiedzę na temat ekologii, ochrony środowiska i powinni każdego dnia wcielać tę wiedzę w życie. Po akademii przedszkolaki oraz starsi uczniowie udali się do ekopracowni „Krasnalowy zielony zakątek”, gdzie nastąpił ciąg dalszy eko- wydarzeń dotyczących Dnia Ziemi. Dzieci obejrzały film edukacyjny, zagrały w edukacyjną grę ekologiczną XXL, dzięki której utrwaliły sobie sposoby ochrony środowiska, grały w inne gry edukacyjne dostępne w ekopracowni. Najwięcej frajdy sprawiła dzieciom zabawa chustą animacyjną „Recykling”, dzięki której przyswoiły sobie kwestie prawidłowego segregowania odpadów.

Mottem tego dnia niech będzie krótki, ale jakże bardzo głęboki w swojej treści wiersz znanej poetki Wisławy Szymborskiej:

,,Najwyższą formą materii jest człowiek- Ziemi mieszkaniec.

Najwyższą formą istnienia- świadome jego działanie.

Najwyższą formą działania- walka o pokój tej Ziemi.

Najwyższą formą tej walki- siłami walczyć wspólnymi”.

NIECH KAŻDY DZIEŃ BĘDZIE DNIEM ZIEMI!

Środki na realizację działań w ramach ekopracowni „Krasnalowy zielony zakątek” pozyskane zostały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

DZIEŃ ZIEMI

Utworzono dnia 26.04.2024, 13:21