Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
SZKOŁA PODSTAWOWA W DRATOWIE im. Jana Brzechwy

DZIEŃ ZIEMI

Utworzono dnia 26.04.2024

22 kwietnia to Święto Ziemi. Jest to dzień, który jednoczy myśli ludzi na całym świecie wokół naszej planety. Od dawien dawna naukowcy poszukują śladów życia w kosmosie. Jak dotąd nie znaleźli ich nigdzie poza naszą planetą. Prawdopodobnie rzadko zastanawiamy się nad tym, ile mamy do zawdzięczenia naszej Ziemi. Bez lasów i bez tlenu nie moglibyśmy oddychać. Bez gleby nie moglibyśmy jeść. Bez deszczu i rzek nie moglibyśmy pić. Na Ziemi możemy robić coś, czego nie moglibyśmy robić na innych planetach – możemy żyć.

Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory wszedł on na stałe do harmonogramu imprez w niemal wszystkich krajach świata. W Polsce ten dzień świętujemy od 1990 roku.

Dzień Ziemi w naszej szkole nieodzownie związany jest z ekopracownią „Krasnalowy zielony zakątek”, w której przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły podnoszą swoją świadomość ekologiczną, rozwijają wrażliwość na problemy środowiska, zwiększają wiedzę w zakresie bioróżnorodności organizmów na Ziemi, promują ochronę środowiska naturalnego, podejmują liczne działania proekologiczne oraz uczą się szacunku dla otaczającego nas świata przyrody na naszej Ziemi.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych: 3,4-latki („Krasnale”) oraz 5,6-latki („Pszczółki”) wraz ze starszymi uczennicami z kl. V i VII przygotowali z okazji Dnia Ziemi akademię dla całej społeczności szkolnej w postaci wierszy i piosenek o naszej Ziemi, jej pięknie, konieczności dbania o nią za to, co od niej otrzymujemy oraz o zagrożeniach, jakie człowiek powoduje względem Ziemi. Zależy nam, aby przedszkolaki od najmłodszych lat oraz wszyscy uczniowie nabywali takie postawy i podejmowali takie działania w codziennym życiu, które pozwolą na wychowanie i wykształcenie człowieka odpowiedzialnego za zasoby przyrody. Pani Dyrektor- Katarzyna Hałas podziękowała dzieciom za piękny występ oraz paniom za przygotowanie i organizację tego wydarzenia. Stwierdziła, że wszyscy mają dużą wiedzę na temat ekologii, ochrony środowiska i powinni każdego dnia wcielać tę wiedzę w życie. Po akademii przedszkolaki oraz starsi uczniowie udali się do ekopracowni „Krasnalowy zielony zakątek”, gdzie nastąpił ciąg dalszy eko- wydarzeń dotyczących Dnia Ziemi. Dzieci obejrzały film edukacyjny, zagrały w edukacyjną grę ekologiczną XXL, dzięki której utrwaliły sobie sposoby ochrony środowiska, grały w inne gry edukacyjne dostępne w ekopracowni. Najwięcej frajdy sprawiła dzieciom zabawa chustą animacyjną „Recykling”, dzięki której przyswoiły sobie kwestie prawidłowego segregowania odpadów.

Mottem tego dnia niech będzie krótki, ale jakże bardzo głęboki w swojej treści wiersz znanej poetki Wisławy Szymborskiej:

,,Najwyższą formą materii jest człowiek- Ziemi mieszkaniec.

Najwyższą formą istnienia- świadome jego działanie.

Najwyższą formą działania- walka o pokój tej Ziemi.

Najwyższą formą tej walki- siłami walczyć wspólnymi”.

NIECH KAŻDY DZIEŃ BĘDZIE DNIEM ZIEMI!


 

Środki na realizację działań w ramach ekopracowni „Krasnalowy zielony zakątek” pozyskane zostały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


 

DZIEŃ ZIEMI

Utworzono dnia 26.04.2024, 13:21

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 785

W poprzednim tygodniu: 1039

W tym miesiącu: 2437

W poprzednim miesiącu: 1240

Wszystkich: 97810