OTWARCIE EKOPRACOWNI "KRASNALOWY ZIELONY ZAKĄTEK"

Utworzono dnia 20.09.2023

UROCZYSTE OTWARCIE EKOPRACOWNI

„KRASNALOWY ZIELONY ZAKĄTEK”

W środę (20 września 2023r.) dokonano uroczystego otwarcia ekopracowni „Krasnalowy zielony zakątek”. Swoją obecnością zaszczycili nas goście: Wójt Gminy Ludwin - p. Andrzej Chabros, zastępca przewodniczącego Rady Gminy Ludwin - p. Małgorzata Wiączek, Inspektor ds. oświaty w Gminie Ludwin – p. Joanna Guz, Inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych w Gminie Ludwin - p. Aleksandra Klimkiewicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zezulinie - p. Monika Gramoszek, p. Krzysztof Ścierka (reprezentant Dyrektora Szkoły Podstawowej w Piasecznie) oraz rodzice dzieci z oddziału przedszkolnego 3-4-latków.

Goście zostali powitani słowami św. Jana Pawla II: „Stwórca chciał, aby człowiek obcował z przyrodą jako jej rozumny i szlachetny pan". Ochrona środowiska dla całej naszej społeczności szkolnej jest bardzo ważna - chcemy oddychać czystym powietrzem, dbać o świat roślin i zwierząt, otaczać się pięknymi krajobrazami i chronić to, co zagrożone. Dlatego, by egzystować w zgodzie z naturą i dla natury niezbędne jest edukowanie i podnoszenie świadomości ekologicznej naszego społeczeństwa od najmłodszych lat. Wśród licznych działań proekologicznych realizowanych w naszej szkole zrodził się pomysł powstania ekopracowni. Modernizacja sali najmłodszych przedszkolaków (3 - 4-latków – „Krasnali”) została wykonana w ramach projektu „Ekopracownia – zielone serce szkoły”, z którego jako jedyna szkoła w powiecie łęczyńskim otrzymaliśmy dotację w kwocie 50 000zł od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie (wkład własny wyniósł 5556zł). W ramach dotacji wykonano w sali przedszkolnej: roboty budowlane (malowanie, położenie fototapety), zakup wyposażenia, pomocy dydaktycznych, kwietników, roślin, mchu, formikarium oraz sprzętu elektronicznego (monitor interaktywny, laptop, drukarka, aparat fotograficzny).

Z okazji otwarcia ekopracowni uczniowie z kl. I-III oraz  dzieci z oddziałów przedszkolnych przygotowały część artystyczną dotyczącą ochrony środowiska. Dzieci z oddziału przedszkolnego 5 - 6 - latków oraz kl.I zaśpiewały piosenki o tematyce ekologicznej, uczniowie kl. II i III przygotowali inscenizację pt. „W stumilowym lesie” ukazującą potrzebę dbania o nasze środowisko. Na zakończenie najmłodsze przedszkolaki zaśpiewały piosenkę „My jesteśmy krasnoludki” .

Następnie Pani Dyrektor - Katarzyna Hałas zwróciła uwagę na zasadność owej inwestycji, której nadrzędnym zadaniem jest rozwijanie w młodym człowieku wrażliwości na problemy środowiska, które są dla nas bardzo ważne. Podkreśliła jak ważną rolę odegrała otrzymana dotacja. Podziękowała również wszystkim zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia. Po przemówieniach Pani Dyrektor oraz Wójta Gminy Ludwin - Pana Andrzeja Chabrosa dokonano symbolicznego otwarcia ekopracowni poprzez przecięcie wstęgi przezzaproszonych gości. Zgromadzeni zapoznali się z wyposażeniem ekopracowni oraz znajdującymi się w niej pomocami dydaktycznymi, które będą umożliwiać dzieciom naukę poprzez obserwacje i doświadczenia, a także rozbudzą w nich chęć pogłębiania procesu edukacji.

Na koniec tej miłej uroczystości nie zabrakło też kulinarnego akcentu. Na zgromadzonych czekał smaczny poczęstunek, a następnie udział w organizowanym w tym w dniu w szkole Święcie Pieczonego Ziemniaka.

Fotorelacja z otwarcia

Utworzono dnia 20.09.2023, 19:37