Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
SZKOŁA PODSTAWOWA W DRATOWIE im. Jana Brzechwy

Projekt „Ferie z ekonomią 4” w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie – zakończony!!!

Utworzono dnia 25.05.2022

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dratowie wzięła udział w 4 edycji projektu edukacji ekonomicznej ,,Ferie z ekonomią’’, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.  

Celem projektu było poszerzenie wiedzy ekonomicznej uczniów, rozbudzenie i kształtowanie w nich postaw przedsiębiorczych, rozwój umiejętności planowania i zarządzania finansami osobistymi oraz poznanie zadań NBP i roli pieniądza.  

W projekcie „Ferie z ekonomią 4” udział wzięli uczniowie klas 7 i 8, którzy wyrazili chęć uczestnictwa.  Zajęcia prowadzone były w dwóch etapach. I etap projektu realizowany był podczas jednego tygodnia ferii zimowych w terminie  14 - 18.02.2022r. przez p. Ewelinę Czuchaj – nauczyciela Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie, wspólnie z p. Karoliną Konopką -  studentką kierunku ekonomicznego na Uniwersytecie Rzeszowskim.

W tracie zajęć prowadzonych w ferie, uczestnicy zdobyli wiedzę, m.in. z zakresu ekonomii i finansów, przyswoili podstawowe pojęcia ekonomiczne, dowiedzieli się jak funkcjonuje prawdziwe przedsiębiorstwo i na czym polega patriotyzm gospodarczy. Młodzież miała również szansę wykształcić u siebie zdolności negocjacyjne, nauczyć się odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi oraz poznać zasady tworzenia modelu biznesowego firmy.

Zajęciom edukacyjnym towarzyszyły gry i zabawy ekonomiczne. Największym zainteresowaniem cieszyła się gra symulacyjna „Rynek jabłek”, w której uczniowie wcielali się  w role  kupujących i sprzedających. W czasie tej gry uczniowie nauczyli się, że źródłem sukcesu rynkowego jest aktywność, zawieranie dużej liczby transakcji, umiejętność ponoszenia ryzyka i pogodzenia się ze stratami w niektórych sytuacjach, odwaga, umiejętność negocjowania, oryginalne sposoby reklamowania swojej oferty, przedsiębiorczość. W czasie tej gry można było zauważyć, który z uczniów ma „smykałkę” do handlu.

Spotkanie z przedstawicielem Narodowego Banku Polskiego odbyło się on – line przez aplikację Teams. Uczniowie zostali zapoznani z funkcjami NBP, czym jest pieniądz i jak powstaje, czym jest pieniądz elektroniczny. Podczas spotkania odbyły się również zajęcia warsztatowe dotyczące badania autentyczności polskich banknotów. Uczestnicy zapoznali się z zabezpieczeniami polskich banknotów, własnoręcznie mogli sprawdzić ich zastosowanie na posiadanych przez siebie banknotach. Na zakończenie uczniowie przystąpili do quizu on – line, podczas którego odpowiadali na pytania dotyczące informacji przekazanych przez pracownika Oddziału Okręgowego NBP. Zwycięzca quizu – uczennica Zuzanna Tryk – otrzymała nagrodę rzeczową w postaci monety kolekcjonerskiej.

W ramach spotkania z przedsiębiorcą uczniowie mieli okazję zwiedzić WYTWÓRNIĘ MAKARONU DOMOWEGO POL – MAK S.A. Pan Dominik Polak – prezes firmy osobiście oprowadził po zakładzie prezentując technologie wykorzystywane podczas wytwarzania, suszenia czy pakowania makaronu. Przybliżył uczniom historię wytwórni, wyjaśnił jak zmieniała się na przestrzeni lat. Zaprezentował najnowsze inwestycje, które w ostatnim czasie zostały zrealizowane. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali relacji prezesa wytwórni, zadawali pytania dotyczące czasu powstania wytwórni, liczby zatrudnionych osób, kosztów poszczególnych maszyn czy robotów. 

Na koniec spotkania p. Dominik zwrócił się do uczniów słowami: „Nie bójcie się marzyć i wierzcie w swoje marzenia. Pamiętajcie, że marzenia się nie spełniają. Marzenia się spełnią.” podając siebie za przykład.

Wizyty w mniejszych lub większych przedsiębiorstwach, w szczególności lokalnych dają pełny obraz jak funkcjonuje takie przedsiębiorstwo, jak zmienia się w miarę upływu czasu, jakie inwestycje należy poczynić, aby firma się rozwijała i spełniała określone normy. Takie spotkania są dla uczniów bardzo ciekawe i interesujące.

Swoją przygodę z ekonomią uczniowie kontynuowali również w II semestrze, w ramach II etapu projektu, w którym przygotowali pracę projektową – model biznesowy własnego przedsiębiorstwa działającego w lokalnej społeczności.  

Ze względu na różnorodność charakterów i zainteresowań uczestników wybór modelu biznesowego firmy okazał się najtrudniejszą częścią tego etapu. Zdania były podzielone. Jednak po analizie „za” i „przeciw” uczniowie doszli do porozumienia i opracowali model biznesowy Mobilnego serwisu rowerowego „Pszczółka”. Uczniowie brali pod uwagę fakt, iż nasza gmina położona jest na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim. Na tym terenie znajdują się piękne jeziora, ścieżki rowerowe wśród lasów i łąk. Uczniowie samodzielnie wyszukiwali informacji dotyczących dostępności takich serwisów w najbliższym otoczeniu, potrzebnych narzędzi. Opracowany model biznesowy wraz z prezentacją multimedialną i nagraniem video - reklamą został przesłany na konkurs projektowy w ramach projektu „Ferie z ekonomią 4”. Nagrodą dla autorów pięciu najlepszych prac miała być wycieczka edukacyjna z warsztatami do Warszawy. Niestety, nie udało się jej wygrać, ale mamy nadzieję, że zaprezentowany pomysł na biznes być może znajdzie swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Dodatkowo troje uczestników projektu w czerwcu weźmie udział w konkursie wiedzy ekonomiczno - finansowej w ramach projektu „Ferie z ekonomią 4”, który ma zachęcić uczniów do pogłębienia wiedzy z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości, a także przyczynić się do promocji i popularyzacji zagadnień ekonomicznych w środowisku lokalnym.

Jak widać II semestr był czasem wytężonej pracy, ale z korzyścią dla uczniów. Zagadnienia z ekonomii, niektóre ćwiczenia i gry uczestnicy projektu z chęcią zaprezentowali swoim kolegom na zajęciach rozwijających kreatywność.

 

zam. Ewelina Czuchaj

"Ferie z ekonomią 4"

Utworzono dnia 25.05.2022, 17:58

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 583

W poprzednim tygodniu: 343

W tym miesiącu: 1504

W poprzednim miesiącu: 1179

Wszystkich: 93992